Cięcie laserowe w technologii Fiber – charakterystyka
Nowoczesna obróbka metali opiera się na wykorzystaniu innowacyjnych metod. Do takich zalicza się cięcie laserowe w technologii Fiber, które pozwala wznieść się na wyższy poziom produkcji wielu gałęziom przemysłu. Technologia Fiber staje się kluczowym narzędziem, które pozwala uzyskać doskonałą jakość i wydajność bez względu na wielkość projektu.
Na czym polega cięcie laserowe Fiber?
Cięcie laserowe Fiber to proces, który wykorzystuje zaawansowaną technologię wytwarzania wiązki laserowej, która przewodzona jest przez włókna optyczne (światłowody). Technologia Fiber wykorzystuje niezwykle intensywną i precyzyjną wiązkę laserową, która pochodzi z diod laserowych i jest bezpośrednio kierowana na obrabiany materiał. Jest to jedna z cech, która odróżnia technologię Fiber od cięcia z wykorzystaniem CO2, gdzie laser przepływa przez system soczewek.
Dzięki wręcz mikroskopowej precyzji ta technologia jest niezastąpiona w produkcji elementów, gdzie wymagana jest najwyższa jakość i dokładność. Laser Fiber umożliwia tworzenie identycznych komponentów w sposób powtarzalny. Oznacza to, że każdy wycięty detal ma dokładnie takie same wymiary i kształt, co jest niezwykle istotne w produkcji seryjnej. Ponadto możliwość zaprogramowania dowolnych parametrów pozwala wznawiać produkcję w dowolnym momencie z zachowaniem właściwości przypisanych dla danego elementu.
Jak wykorzystać metodę laserową Fiber?
Wycinarki laserowe Fiber są docenianie za precyzję pracy, wydajność i wielofunkcyjność. Urządzenia stosowane są do cięcia i wycinania przedmiotów o różnych cechach. Zaliczają się do nich elementy przestrzenne o przekroju okrągłym lub prostokątnym, które w zależności od wymagań można ciąć pod dowolnym kątem.
Wiązkę lasera pochodzącą ze światłowodu można również wykorzystać do przygotowania elementów płaskich o prostych lub złożonych kształtach. Technologia Fiber daje niemal nieograniczone możliwości produkcji komponentów, które odwzorowywane są na podstawie stworzonych wcześniej szczegółowych projektów.
W branży związanej z obróbką stali metoda laserowa Fiber znajduje zastosowanie przy takich zadaniach jak:
- cięcie rur, profili, kątowników,
- obróbka blach pod obudowy, panele itp.
- wycinanie detali nawet o skomplikowanych formach.
Czym wyróżnia się technologia Fiber
Efektywna i ekonomiczna produkcja jest stanem, jaki można osiągnąć dzięki technologii laserowej typu Fiber. Umożliwia to przemyślana konstrukcja wycinarki oraz system operacyjny, który pozwala zaprogramować i skalibrować parametry obrabianych detali i elementów o większych gabarytach.
Cechy, które wyróżniają technologię Fiber to:
- niewielka średnica wiązki lasera – laser skoncentrowany jest na obszarze cięcia w sposób niezwykle precyzyjny, co przekłada się na dokładność wycinanych detali wyróżniającą się czystymi krawędziami bez skaz i zachowaniem idealnie prostych linii,
- duża gęstość mocy laserowej – wiązka lasera jest niezwykle intensywna, co spowodowane jest jej małą średnicą oraz skróconą falą świetlną,
- zwiększona prędkość cięcia – prędkość cięcia jest znacznie większa niż w przypadku laserów CO2, co przyspiesza proces produkcji.
Wycinarki laserowe fiber to innowacyjne i wygodne w obsłudze narzędzia. Intuicyjny system umożliwia dopasowanie parametrów cięcia do konkretnego zadania, natomiast automatyzacja procesu wpływa na komfort pracy obsługujących je operatorów odpowiedzialnych za monitorowanie jakości i efektywności produkcji. Laser światłowodowy Fiber jest kluczem do osiągnięcia mistrzowskiej precyzji, wydajności i ekonomiczności podczas realizacji nawet najbardziej skomplikowanych projektów.