Szlifowanie metalu – jak i czym szlifować metal?
Metal to materiał bardzo popularny zarówno w przemyśle, jak i w branży budowlanej, ale nie tylko. Jest wyjątkowo wytrzymały, dlatego również jego obróbka nie należy do najprostszych zadań. Zazwyczaj wymaga to zastosowania specjalistycznych narzędzi, które dobiera się zależnie od nakładu oraz skomplikowania prac. W takim razie, jak przeprowadzić szlifowanie metalu, by osiągnąć najlepszy efekt?
Szlifowanie metalu – jak to zrobić?
Szlifowanie to bardzo istotny proces w obróbce metalu, ponieważ niektóre detale muszą być wykonane bardzo precyzyjnie, do czego konieczne jest wygładzenie powierzchni. To również zwiększenie bezpieczeństwa w przypadku większych konstrukcji, które mają być wykorzystywane przez ludzi.
A więc, jak szlifować metal? Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiednią metodę obróbki. Mniejsze elementy lub konstrukcje niewymagające najwyższego stopnia precyzji można poddać ręcznej obróbce – w takim przypadku najpopularniejszym narzędziem jest szlifierka kątowa. Niewielkie elektronarzędzie posiada osprzęt do skrawania w postaci różnych tarcz.
W tej sytuacji należy pamiętać o odpowiednim dobraniu materiału ścierającego – zwykle tarcza posiada przyklejony papier ścierny przeznaczony do szlifowania metalu. Dobrze sprawdzają się też ściernice listkowe, które są znacznie agresywniejszym wyborem. Warto pamiętać, że nie jest to najprecyzyjniejsze rozwiązanie. Dlatego, jeśli istnieje taka możliwość, znacznie lepiej sprawdzą się na przykład szlifierka taśmowa lub oscylacyjna.
Czym szlifować metal? Tarcze oraz taśmy szlifierskie powstają między innymi z korundu czy węglika krzemu, czasami diamentu (zależnie od twardości obrabianego metalu). W przypadku pracy wykończeniowej stosuje się też gąbki czy futra, które służą do polerowania.
Jak szlifować metal? Inne narzędzia i rozwiązania
W przypadku drobnych prac warto przemyśleć zakup szlifierki stołowej. Podobnie jak w przypadku modeli ręcznych można wyróżnić urządzenia tarczowe i taśmowe. Co ciekawe, spotyka się też szlifierki taśmowo-tarczowe. Wykorzystanie stołu szlifierskiego zapewnia większą kontrolę oraz precyzję. To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku detali o nietypowych kształtach.
W przemyśle natomiast bardzo często korzysta się z dodatkowych rozwiązań, które dotyczą szlifowania dosłownego, choć w pełni nim nie są. Chodzi na przykład o zastosowanie procesów elektrochemicznych. Technologia tego typu jest używana do obróbki metali twardych i nieplastycznych, takich jak tytan czy aluminium. W tej sytuacji element umieszcza się w kąpieli elektrolitowej, w której znajduje się elektroda. Za sprawą przepływu prądu wierzchnia warstwa metalu zostaje znacznie osłabiona. Wtedy element można łatwiej obrobić tradycyjnymi metodami.
Kolejnym popularnym w przemyśle rozwiązaniem jest śrutowanie wirnikowe. W tym przypadku element z metalu umieszcza się w specjalnej komorze, do której wprowadza się śrut pod wysokim ciśnieniem. W tej technice istotny jest fakt, że można wyszlifować detale o skomplikowanej konstrukcji i nietypowym kształcie.
Spore ułatwienie stanowi ruchomy blok turbin. To technika obróbki ścierno-strumieniowa, która może mieć różne postacie. Mianowicie materiałem ściernym mogą być pył szklany lub piasek, co zależy od wykonywanej pracy.
Szlifowanie nie jest łatwym zadaniem i wymaga sporej uwagi. W przypadku działań przemysłowych najlepiej sprawdzają się metody ścierno-strumieniowe ze względu na szybkość, precyzję oraz możliwość prostego obrobienia skomplikowanych metalowych konstrukcji.
Precyzyjne szlifowanie metalu – warto zlecić to zadanie fachowcom
Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty – od lat oferujemy kompleksowe usługi w zakresie obróbki metali włącznie z różnymi metodami szlifowania. Dobieramy najlepsze rozwiązanie do zamówienia.
Obsługujemy różne przedsiębiorstwa, zawsze dbając o najwyższą jakość oferowanych usług oraz indywidualne podejście. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy chętnie udzielą wszelkich odpowiedzi na pytania dotyczące współpracy.